logo

2018 First Security Bank Bronze Bonanza Champions

Sunday, July 15

Division 1 – Market Hogs

Grand Champion – Sage Tamcke, Helena, MT

Reserve Champion – Lexy Dietz, Shepherd, MT

3rd place – Walker Anttila, Joliet, MT

4th place – Elizabeth Brownell, Belgrade, MT

5th place – Alexa Smieja, Belgrade, MT

Division 2 – Market Steers

Grand Champion – Bayley Becker, Ballantine, MT

Reserve Champion – Emily Matamoros, Dillon, MT

3rd place – Hunter Koster, Cody, WY

4th place – Wade Leachman, Toston, MT

5th place – Isabelle Lowry, Helena, MT

Division 3 – Market Lambs

Grand Champion – Cooper Jackson, Vernal, UT

Reserve Champion – Madison McDowell, Harrison, MT

3rd place – Hadlee Owens, Vernal, UT

4th place – Erin Riffle, Bozeman, MT

5th place – Savannah Kostecki, Stevensville, MT

Division 4 – Market Goats

Grand Champion – Lexy Dietz, Shepherd, MT

Reserve Champion – Kylee Brownell, Belgrade, MT

3rd place – Hadlee Owens, Vernal, UT

4th place – Alaina Barger, Cascade, MT

5th place – Megan Smith, Columbus, MT

Division 5 – Jr Heifer Show

Grand Champion – Paige Noble, Dillon, MT

Reserve Champion – Wade Leachman, Toston, MT

3rd place – Kolby Dietz, Shepherd, MT

4th place – Kaydin Kumpula, Shepherd, MT

5th place – Kaydin Kumpula, Shepherd, MT

Division 6 – Ewe Lambs

Grand Champion – Bailey Lake, Kalispell, MT

Reserve Champion – Hadlee Owens, Vernal, UT

3rd place – Erin Riffle, Bozeman, MT

4th place – Walker Anttila, Joliet, MT

5th place – Sydney Kostecki, Stevensville, MT

Division 7 – Hog Showmanship

Class 1 – PeeWee

Champion – Harleigh Donnelly, Joliet, MT

Reserve Champion – Bob Smieja, Belgrade, MT

Class 2 – Junior

Champion – Bekah Vidmar, Belgrade, MT

Reserve Champion – Kylee Brownell, Belgrade, MT

Class 3 – Intermediate

Champion – Gavyn Bickel, Joliet, MT

Reserve Champion – Sage Tamcke, Helena, MT

Class 4 – Senior

Champion – Walker Anttila, Joliet, MT

Reserve Champion – Lexy Dietz, Shepherd, MT

Division 8 – Beef Showmanship

Class 2 – Intermediate

Champion – Bayley Becker, Ballantine, MT

Reserve Champion – Isabelle Lowry, Helena, MT

Class 3 – Senior

Champion – Paige Noble, Dillon, MT

Reserve Champion – Hunter Koster, Cody, WY

Division 9 – Sheep Showmanship

Class 1 – Junior

Champion – Savannah Kostecki, Stevensville, MT

Reserve Champion – Zane Downey, Whitehall, MT

Class 2 – Intermediate

Champion – Bailey Lake, Kalispell, MT

Reserve Champion – Sydney Kostecki, Stevensville, MT

Class 3 – Senior

Champion – Walker Anttila, Joliet, MT

Reserve Champion – Trevor Moore, Redmond, WA

Division 10 – Goat Showmanship

Class 1 – Junior

Champion – Amber Pugh, Whitefish, MT

Reserve Champion – Kylee Brownell, Belgrade, MT

Class 2 – Intermediate

Champion – Megan Smith, Columbus, MT

Reserve Champion – Blair Sanchez, Bear River, WY

Class 3 – Senior

Champion – Lexy Dietz, Shepherd, MT